Klub Alfa Romeo Pomorze Strona Główna
  Klub miłośników Alfa Romeo, samochodu z duszą      FAQ      Szukaj      Download      Kalendarz      Nasze auta      Album      Mapa   
  · Zaloguj     Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości      Użytkownicy    Grupy    Statystyki   

Poprzedni temat «» Następny temat
[Wszystkie] Jak wykręcić zapieczone świece żarowe?
Autor Wiadomość
olejq1 
Alfista

Auto: Alfa Romeo 147
Wersja: 1.9 JTD 115KM Distinctive
Wysłany: 2011-08-18, 10:43   [Wszystkie] Jak wykręcić zapieczone świece żarowe?

Jak wykręcić zapieczone świece żarowe, z 4 świec tylko 2 udało się wykręcić o 1 obrót czyli niewiele, pozostałe 2 nie dają się ruszyć :dobani: Silnik JTD 115 z 2003 roku, świece nie wymieniane od nowości, co prawda błędu świec nie wywala i odpala jak to się mówi językiem allegro "na dotyk" ale chciałem wymienić profilaktycznie, ale nie jest to takie proste. Mechanik z serwisie Alfy w Wejherowie próbował do pewnego momentu i dalej się nie odważył, ponieważ świeca może się złamać a nie chcieliśmy zdejmować głowicy. Jaka jest metoda na takie zapieczone świece, czy jest warsztat, który zajmuje się takimi przypadkami? Czy warto zalać świece w sensie koło gwintu jakimś penetratorem? W serwisie w Wejherowie powiedzieli, że jeśli będę próbował to są dwie szkoły - na zimnym silniku lub rozgrzanym do czerwoności... Przy jakim momencie można jeszcze bezpiecznie próbować odkręcić świece, jest jakaś reguła? Podobno 60-70nm max przy 100nm pęka? Czy to normalne, że nie można wykręcić żadnej świecy z 4 czy u mnie zapiekło się wyjątkowo? Póki co wszystkie świece są ok, ale kiedyś (oby nie tej zimy) przyjdzie moment, że będzie trzeba je wymienić :dobani: Nie chciałbym wozić nowych świec w bagażniku, nie tam jest ich miejsce. Jeśli ktoś potrafi pomóc lub doradzić z góry dzięki.

jakub 
Alfista

Auto: Alfa Romeo 155
Wysłany: 2011-08-18, 15:48   

jtd 8-zaworowe to jest tragedia na swiece! jak grzeją to jezdzij, dopiero jak przestaną to bedziesz sie martwił. mozesz spróbowac zalac je jakimis penetratorami, ale watpie ze uda sie wykrecic gładko wszystkie. jesli zerwiesz to zostaje sciaganie głowicy, bo w tym silniku nawet po zdjeciu kolektora dostep do swiec jest tak marny ze ciezko jest fachowcom co wyciagają zerwane swiece sie tam dostac. mozna spróbowac wykretakami jak sie pourywają ale wtedy razem z gwintem tez mogą wyjsc.

olejq1 
Alfista

Auto: Alfa Romeo 147
Wersja: 1.9 JTD 115KM Distinctive
Wysłany: 2011-08-18, 19:21   

No właśnie się martwię, że nawet jak z trudem jakąś wyjmę to rozwali się gwint i będzie trzeba i tak rozbierać głowicę :dobani: Pytałem po znajomych i mechanikach i też usłyszałem, że z 8v wykręcić świece to tragedia :dobani: A najgorsze jest to, że z 4 świec żadna nie chce wyjść, więc przy mocnym wykręcaniu raczej byłby jakiś problem przynajmniej z jedną. Trochę jestem niepocieszony tym faktem :rotfl:

spike 
Alfistador

Auto: Alfa Romeo 159 Sportwagon
Wersja: Judytka
Wysłany: 2011-08-18, 21:09   

Osobiście zostawiłbym to w spokoju,słyszałem kiedyś różne wersje,np.zalać przed odkręceniem naftą na 24h,odkręcać na letnim silniku,nie zimnym i nie gorącym itd.

Odpowiedz do tematu