Klub Alfa Romeo Pomorze Strona Główna
  Klub miłośników Alfa Romeo, samochodu z duszą      FAQ      Szukaj      Download      Kalendarz      Nasze auta      Album      Mapa   
  · Zaloguj     Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości      Użytkownicy    Grupy    Statystyki   

Poprzedni temat «» Następny temat
[156] Wymiana żarówek w obrotomierzu i brak świateł.
Autor Wiadomość
Władek 
Alfiściątko

Auto: Alfa Romeo 156
Wersja: 2.5 V6 2000r
Wysłany: 2010-02-16, 16:59   [156] Wymiana żarówek w obrotomierzu i brak świateł.

Jedną z pierwszych rzeczy, które postanowiłem poprawić w "nowej" 156 było podświetlenie zegarów. Chodziło o brak jednej żarówki w obrotomierzu. Postępowałem zgodnie z znalezioną instrukcją. Niestety zanim dokończyłem montaż musiałem ekspresowo podjechać w jedno miejsce.

O tym, że coś jest nie tak dał mi znać dżwięk policyjnej syreny za mną. Okazało się, że AR156 po odłączeniu obrotomierza traci światła pozycyjne (mijania z przodu świeciły) i światła stopu... a pewnie także podświetlenie tablicy rejestracyjnej.

Przestroga: jeśli coś wyciągniesz to sprawdź czy reszta działa zanim ruszysz;P
Pytanie: Czy tak powinno być? Ja rozumiem, że kontrolka świateł pozycyjnych jest na obrotomierzu, ale, żeby aż taki miało to wpływ (obrotomierz szeregowo)? Czy może to wina jakiś domorosłych elektryków?

Co do odpowiedzi na ewentualne pytanie jak skończyła się historia spotkania ze stróżami prawa... usłyszałem "zabierzemy dowód i będzie 200zł mandatu"... jako, że samochód był 4 dni po przeglądzie starałem się oszczędzić sobie choć ponownej wizyty w punkcie kontroli wdałem się w pogadankę. Ostatecznie wyszło tak, że usłyszałem "ma pan dziś szczęście... ja też mam Alfę". Dziękuję za wyrozumiałość! Wróciłem do domu, włożyłem obrotomierz i wszystko zaczeło działać. Włacznie z wymienioną żaróweczką.

krzysztof175 
Alfista

Auto: inne
Wersja: Astra H 1,9cdti-włoskie serce
Wysłany: 2010-02-16, 17:32   

Władek u Ciebie jest wszystko w porządku z instalacją bo sam też tak jeździłem i tak jak Ty bardzo się zdziwiłem jak po kilku dniach kolega mi powiedział że nie mam świateł z tyłu. Na szczęście nie miałem spotkania z policją :ok: . A tak samo jak Ty miałem wyciągnięty obrotomierz w którym padło mi podświetlanie i dałem go do sprawdzenia koledze nie spodziewając się że coś przez to przestanie działać.

Władek 
Alfiściątko

Wysłany: 2010-02-16, 17:48   

W takim razie konkludując: Ludzie bez obrotomierza nie wypada jeździć;)

Zając 
Alfista

Wersja: Fiat Bravo '07 1.9 Multijet
Wysłany: 2010-02-16, 19:38   

heh... no jabkby nie było... kontrolka na obrotomierzy musi byc sprzężona ze światłami mijania, podswietlniem tabl.rej. itd... bo jak nie dziala coś to ona sie swieci.... ale to dziala rowniez w druga strone ;)

Radex 
Alfista

Wersja: Sedan 1.9 JTD
Wysłany: 2010-02-16, 21:51   

Widze że kręci sie temat zegarów to może ktoś poradzi mi jak sie dobrać do żarówki która podświetla prędkościomierz...no bo niestety dolna część przestała świecić...

Zając 
Alfista

Wersja: Fiat Bravo '07 1.9 Multijet
Wysłany: 2010-02-16, 22:06   

potrzebujesz wkrętak krzyżakowy....
1. odkrecasz srobke w gornej czesci "tuby" predkosciomierza... i zdejmujesz plastikowa ramke po jej odkreceniu
2. odkrecasz dwie kolejne sruby ktore sie ukaza po wyjeciu tej ramki
3. wyciagasz caly predkosciomierz a na jego "plecach" są 3 żaróweczki.. nie pamiętam symbolu/oznaczenia... yjmujesz jedna i idziesz do dklepu zeby Ci dali akie :)

p.s. moja rada.... wymien wszystkie 3.... wymienisz jedna.... i te starsze z czasem pojda... ;) to samo sie tyczy wymieniania jakichkolwiek zaroweczek w podswietleniu konsoli srodkowej ;)
Pozdro!

Władek 
Alfiściątko

Wysłany: 2010-02-17, 09:51   

Radex... w pierwszym poscie pod tekstem "znalezioną instrukcją" jest link do dokładnego opisu dla prędkościomierza. Masz tam także dokładne zdjęcia z całej operacji;)

[ Dodano: 2010-02-17, 09:57 ]
Zając napisał/a:
heh... no jabkby nie było... kontrolka na obrotomierzy musi byc sprzężona ze światłami mijania, podswietlniem tabl.rej. itd... bo jak nie dziala coś to ona sie swieci.... ale to dziala rowniez w druga strone ;)

Co do sprzężenia nie mam wątpliwości, ale nie musi być to szeregowe przejście przez obrotomierz. Wystarczyłby pewnie jeden malutki chip albo innego rodzaju połączenie (nawet bez skomplikowanej elektroniki) i wszystko działałoby cacy. Moim skromnym zdaniem zrobienie systemu informowania o błędach, którego awaria powoduje także awarię nadzorowanej funkcjonalności to mocne przegięcie.

Radex 
Alfista

Wersja: Sedan 1.9 JTD
Wysłany: 2010-02-17, 19:17   

Witam,dzięki wielkie za info teraz to napewno dam sobie rade...dzięki...pozdrawiam :cool:

krzysztof175 
Alfista

Wysłany: 2010-02-17, 23:51   

A ja bym miał jeszcze jedno takie pytanko odnośnie obrotomierz, gdyż cały czas mi nie działa. Chodzi konkretnie o to czy na światłach postojowych przy wyłączonym silniku świeci się kontrolka i podświetlenie obrotomierza bo nie pamiętam. :dontgetit:

Władek 
Alfiściątko

Wysłany: 2010-02-18, 21:16   

krzysztof175 napisał/a:
A ja bym miał jeszcze jedno takie pytanko odnośnie obrotomierz, gdyż cały czas mi nie działa. Chodzi konkretnie o to czy na światłach postojowych przy wyłączonym silniku świeci się kontrolka i podświetlenie obrotomierza bo nie pamiętam. :dontgetit:

Już w pierwszym położeniu kluczyka po włączeniu świateł postojowych podświetlają się zegary i pojawia kontrolka świateł.

krzysztof175 
Alfista

Wysłany: 2010-02-18, 22:38   

Władek może źle sformułowałem pytanie ale chodziło mi o postojowe jak cofasz kluczyk z pozycji 0 do tyłu. To jest jak zostawiasz samochód na postoju i zamykasz go. Bo chodzi mi o to czy ta kontrolka zawsze się pali z podświetleniem zegara?

Władek 
Alfiściątko

Wysłany: 2010-02-19, 09:40   

krzysztof175 napisał/a:
Władek może źle sformułowałem pytanie ale chodziło mi o postojowe jak cofasz kluczyk z pozycji 0 do tyłu. To jest jak zostawiasz samochód na postoju i zamykasz go. Bo chodzi mi o to czy ta kontrolka zawsze się pali z podświetleniem zegara?

We "wstecznym" położeniu kluczyka świeci się tyklo kontrolka świateł (i światła;). Zegary "śpią".

krzysztof175 
Alfista

Wysłany: 2010-02-19, 13:16   

Acha i o to też mi chodziło. Dzięki za info :) Pozdrawiam.

cisiel 
Alfista
Emigrant

Wersja: Volvo S60 D5 163KM
Wysłany: 2010-02-19, 15:16   

Władek napisał/a:
We "wstecznym" położeniu kluczyka świeci się tyklo kontrolka świateł (i światła;). Zegary "śpią".

hmm, dziwne, bo u mnie wszystko "śpi" nawet światła postojowe, czyżby ktoś coś grzebał :niepewny:

Odpowiedz do tematu